top of page

Zainteresował Cię temat ? A może jest coś innego o czym chciałbyś poczytać ? Podsyłaj tematy tutaj.

Szukaj
  • Magda Kaczor

Sowy mają trudniej!

Zaktualizowano: 12 lut


dwie sowy na słupku

Japończycy od lat zajmują się snem u dzieci, a ich badania są bardzo kompleksowe. Niedawno opublikowali rzetelne badania dotyczące zdrowia przedszkolaków i ich rodzin. Oceniano jak wpływa tryb życia na codzienne funkcjonowanie dzieci. Analizowano zdrowie dzieci pod kątem częstości przeziębień, poziomu odporności, zaburzeń uwagi, nadruchliwości podczas posiłków, labilności emocjonalnej, porannego nastroju, lęku przed nowościami, niechęci do próbowania nowych posiłków. Okazało się, że nie zaobserwowano związku jedynie pomiędzy obawą przed nowymi sytuacjami a trybem życia.

Najwięcej niekorzystnych objawów zarówno związanych ze zdrowiem somatycznym jak i psychicznym zaobserwowano w grupie dzieci, która późno lub bardzo późno kładła się spać oraz prowadziła nieregularny tryb życia. Można przypuszczać, że było to związane z niewystarczającą ilością godzin snu. Także grupa dzieci, która wcześnie kładła się spać w tygodniu, ale zmieniała ramy snu w trakcie weekendu miała pewne problemy z funkcjonowaniem zarówno w domu jak i w przedszkolu. Najmniej trudności zgłaszali rodzice dzieci, które wcześnie się kładły i miały regularne godziny zasypiania i wstawania bez względu na dzień tygodnia.

Badania to podkreśla wagę nie tylko wystarczającej ilości snu, ale także jej regularności. Zwracajmy uwagę na sen naszych dzieci, bo jeśli one są niewyspane to my również będziemy zmęczeni.


Fukuda, K., Hasegawa, T., Kawahashi, I., & Imada, S. (2019). Preschool children’s eating and sleeping habits: Late rising and brunch on weekends is related to several physical and mental symptoms. Sleep Medicine.

Comments


bottom of page