top of page

Zainteresował Cię temat ? A może jest coś innego o czym chciałbyś poczytać ? Podsyłaj tematy tutaj.

Szukaj
  • Magda Kaczor

Bezsenność a depresja - nieoczywisty związek

Zaktualizowano: 12 lut


kobieta w skotłowanej pościeli

W badaniu niedawno opublikowanym przez National Sleep Foundation. analizowano związek poszczególnych elementów składających się na bezsenność takich jak problemy nocne, symptomy dzienne oraz percepcja symptomów z objawami świadczącymi o depresji. Okazało się, że u poszczególnych osób objawy bezsenności mogą być różnie nasilone co ściśle koreluje z konkretnymi symptomami depresji. Trudności z zaśnięciem, utrzymaniem ciągłości snu i przedwczesne wybudzanie wiążą się z większym nasileniem biologicznych przejawów depresji, czyli problemów z apetytem, napędem psychomotorycznym, a także myśli samobójczych. Z kolei symptomy dzienne pod postacią zakłóceń w funkcjonowaniu w trakcie dnia i zamartwiania się bezsennością jako jedyne zaburzają koncentrację uwagi i potęgują niemalże wszystkie objawy depresji oprócz... apetytu. Co ciekawe poziom negatywnej percepcji bezsenności (bez względu na wskaźniki obiektywne) korelował wprost z nastrojem, zmęczeniem, apetytem, postrzeganiem swojej osoby jako nieudacznika, ale nie z myślami samobójczymi, możliwościami poznawczymi czy psychomotorycznymi.

Badanie to rzuca światło na kierunek jaki powinni przyjmować terapeuci pracując z osobami cierpiącymi na bezsenność i depresję. Właściwie sformułowanie krótko i długoterminowych celów terapii może pozwolić na szybsze osiąganie pożądanych rezultatów.


Piśmiennictwo:

X. Ji, C.H. Bastien, J.G. Ellis, et al., Disassembling insomnia symptoms and their associations with depressive symptoms in a community sample. Sleep Health: Journal of the National Sleep Foundation 2019.

Comments


bottom of page