top of page

Zainteresował Cię temat ? A może jest coś innego o czym chciałbyś poczytać ? Podsyłaj tematy tutaj.

Przyczyny wybudzeń małych dzieci - czemu bobas budzi się w nocy?

  • Magda Kaczor
  • 2 dni temu
  • 3 minut(y) czytania

śpiący bobas
Śpiące niemowlę - czemu bobas budzi się w nocy?

Dziś Dzień Matki. Matki są najważniejszymi osobami w życiu dziecka. Z okazji dzisiejszego święta składam wszystkim Mamom najszczersze życzenia dobrego snu, wypoczynku i jak najmniejszej ilości zmartwień. W ramach upominku zamieszczam w serwisie YouTube krótki filmik o wybudzeniach u małych dzieci. https://youtu.be/kXXG8JSz2So

Poniżej transkrypt z tego odcinka - dziś omawiam przyczyny wybudzeń małych dzieci:


Zasypianie i wybudzenia

Witam, nazywam się Magda Kaczor i jestem lekarzem, psychiatrą dzieci i młodzieży, ekspertem medycyny snu. Z zamiłowania zajmuję się snem i czerpię radość z uczenia innych na temat różnych jego aspektów.

Zmorą wielu rodziców małych dzieci są ich częste wybudzenia. Zostając rodzicami wyobrażają sobie siebie jako idealną rodzinę jak z reklamy lub ze zdjęć z instagrama znajomych. Choć wiedzą, że niemowlę w nocy może wymagać karmienia to nie wywiera to na nich przed pojawieniem się potomstwa większego wrażenia.

Dopiero pojawienie się dziecka na świecie staje się zderzeniem z rzeczywistością. Noworodek budzący się co godzinę to pewnego rodzaju standard pierwszych kilku dni lub nawet tygodni. Część rodziców mówi o swoich dzieciach „nieodkładalne”. I o ile ten stan trwałby krótko, kilka – kilkanaście dni to pewnie niewiele osób szukałoby pomocy. Problem w tym, że dzieci fizjologicznie mają prawo wybudzać się do pełnego czuwania i oczekiwać uwagi nawet do 6 roku życia. Pewnie z wiekiem rzadziej i mniej dramatycznie, jednak niedobór snu i związana z nim frustracja u rodziców narasta.

Zacznijmy od fizjologii:

Czemu dzieci się wybudzają?

Każdy człowiek fizjologicznie wybudza się lub przechodzi w stan płytkiego snu po każdym zakończonym cyklu snu. Jest to krótkotrwały moment, w którym mózg „rozgląda się”, organizm sprawdza czy wszystko jest w porządku, nic się nie zmieniło, nic mu nie dolega i czy może spać dalej. W dorosłym życiu to chwila, którą czasem pamiętamy jako przekręcenie się na drugi bok, poprawienie poduszki czy kołdry lub wizytę w toalecie. W większości przypadków nie pamiętamy tego momentu z pogranicza świadomości. W przypadku dzieci mamy to samo zjawisko, jednak im mniejsze dziecko tym częściej dochodzi do pełnego wybudzenia lub przerwania ciągłości snu. Czynniki mogą być różne:

- dyskomfort

- zmiana w otoczeniu

- głód

- ciekawość (starsze dzieci)

Dorośli po takiej pobudce w zdecydowanej większości zasypiają. Może oprócz osób cierpiących na bezsenność lub zaburzenia lękowe. Dzieci, nawet zdrowe, mogą się domagać uwagi rodzica i zaburzać mu sen.

Jak często zdrowe dziecko ma prawo w pełni się wybudzać fizjologicznie?

To zależy od wieku dziecka. Możemy mówić o statystykach i trendach, należy pamiętać jednak, że każdy człowiek jest inny i nie mieścić się w statystykach. Noworodek w pierwszych dobach życia ma prawo wybudzać się nawet co godzinę. Jest to związane z nieustannym głodem i startującą laktacją matki. Jest to fizjologia, której nie wolno przeszkadzać. Po kilku tygodniach ilość wybudzeń stabilizuje się na poziomie 3-5 każdej nocy. Im starsze dziecko tym bardziej jest się w stanie najeść i dłużej nie potrzebuje karmienia. Po 8-10 tygodniach dziecko jest w stanie przespać około 6 godzin bez wybudzenia. Po pierwszym półroczu życia nocne karmienia stają się zwykle mniej istotne, wiele dzieci nie potrzebuje ich już wcale. Nie oznacza to jednak, że się nie budzą. Statystycznie do około 3 roku życia dzieci budzą się 1-2 razy każdej nocy do pełnej świadomości, później nadal robią to tylko nie każdej nocy. Dzieci śpiące dobrze a słabo różnią się reakcją na wybudzenie – dzieci przesypiające noce po przebudzeniu przewracają się na drugi bok i śpią dalej, dzieci śpiące słabo krzyczą, wołają rodziców, przychodzą do łóżka rodziców i nie chcą się ponownie położyć.

Czy rodzic ma wpływ ilość wybudzeń dziecka?

Tak. Nie jesteśmy w stanie spowodować, że dziecko przestanie się wybudzać całkowicie. Tak samo jak nie jesteśmy w stanie powstrzymać siebie przed wybudzeniami. Bez względu na to jak bardzo zmęczymy czy przeciągniemy dziecko to ono nadal będzie się wybudzać. Przemęczony bobas dodatkowo będzie wybudzał się dramatycznie i gwałtownie. To co możemy, to dać dziecku poczucie stałości, bezpieczeństwa i nauczyć je spokojnie usypiać bez niepokojenia rodziców w czasie nocnych pobudek.

Jeśli potrzebujesz wsparcia we wdrażaniu zmian zapraszam na stronę internetową www.sleepexpert.pl

Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.

© 2019 by SleepExpert

Stworzone przez: Piotr Kaczor

  • Facebook
  • YouTube
  • LinkedIn Ikona społeczna

lekarz Magda Kaczor, psychiatra dziecięcy

ul. Świętokrzyska 20, lok. 6

00-002 Warszawa

bottom of page