top of page

Zainteresował Cię temat ? A może jest coś innego o czym chciałbyś poczytać ? Podsyłaj tematy tutaj.

Szukaj
  • Magda Kaczor

Kwarantanna a sen - to ma znaczenie!

Zaktualizowano: 13 lut


koronawirus

Koronawirus budzi obecnie dużo emocji. Rząd podjął decyzje, które zmieniają życie dzieci i dorosłych celem ochrony przed zakażeniem. Izolacja jest ważna, pozwala zmniejszyć ryzyko zakażenia. Może jednak mieć konsekwencje dla naszego samopoczucia. Aby uniknąć problemów ze snem dziecka warto zwrócić uwagę na kilka elementów:

1. regularne wstawanie - dzieci pozostaną w domach przez co najmniej kolejne dwa tygodnie, jednak nie powinien to być czas długotrwałego wylegiwania się w łóżku. Jeśli pozwolimy dzieciom na znaczne opóźnienie wstawania może dość do deregulacji rytmu okołodobowego i problemów z zasypianiem.

2. aktywność fizyczna - brak w-f, wyjść na zajęcia sportowe i długotrwałe pozostawanie w domu obniża zapotrzebowanie na sen. Dzieci które się nie ruszają śpią krócej - spacery nawet w czasie kwarantanny są ok, ale nawet jeśli decydujesz się pozostać w domu możesz zorganizować dzieciom w domu minidisco, poranną gimnastykę lub zabawy ruchowe. Ważne aby oddech i tętno przyspieszyły.

3. media - w trakcie długotrwałych godzin w domu, odrabiania lekcji online itp są nieuniknione. Warto zwrócić uwagę jednak, aby sumarycznie ten czas był monitorowany i limitowany. Ważne, aby na 2 godziny przed planowaną porą zasypiania dziecko podejmowało aktywności nie związane z ekranem.

4. Zachęcam też do lektury "SEN U DZIECI" - w książce znajdziesz porady dotyczące problemów ze snem u dziecka także w trakcie ostrej infekcji, okresów bez szkoły oraz wielu innych życiowych sytuacji.


Sen u dzieci, Magda Kaczor, Marginesy

コメント


bottom of page